See Frantti on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of Frantsi.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Frantti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Frantti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Frantti",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Fran",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Frantti-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfrɑntːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfrɑ̝n̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑntːi"
}
],
"word": "Frantti"
}
{
"etymology_text": "Variant of Frantsi.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Frantti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Frantittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Frantteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Frantteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Frantti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Frantti",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Fran",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑntːi",
"Rhymes:Finnish/ɑntːi/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfrɑntːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfrɑ̝n̪t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑntːi"
}
],
"word": "Frantti"
}
Download raw JSONL data for Frantti meaning in All languages combined (19.4kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Frantti",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Frantti",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.